Warning: Creating default object from empty value in /stronafirmowa/wp-content/themes/enfold/config-templatebuilder/avia-shortcodes/slideshow_layerslider/slideshow_layerslider.php on line 28
Okleina modyfikowana | Fornir naturalny i modyfikowany | Classic Veneer | Modified Veneer | Natural and modified veneer

Okleina modyfikowana

Naturalna inspiracja

Modified veneer is the ideal choice for furniture manufacturers. Veneer is practical, durable, inexpensive, and at the same time preserves the purity of natural material. Is extracted from fast-growing trees grown on plantations in Africa. Natural material rotary cuted to the veneer sheet, which after the removal of defects and imperfections are subjected to staining and gluing in special blocks. In this form it is pressed what gives it the right design – the wood pattern. Then the block is cut for single sheets – veneers. The resulting material is a reflection of veneers obtained using the traditional method. However in the case of modified veneer, we have full guarantee repeatability of wood grain and color.

We invite you to a deeper look at the material.

The following answers to frequently asked questions

Czym dokładnie jest fornir modyfikowany?

Okleina modyfikowana, restrukturyzowana, techniczna – to nazwy naturalnego materiału z drewna, które dzięki nowoczesnej obróbce technologicznej spełni wymagania każdego klienta. Sama idea produkcji pochodzi z Europy lat trzydziestych. W 1965 roku Włochy i Wielka Brytania stworzyły systemy produkcji okleiny modyfikowanej, ale to we Włoszech ten rodzaj forniru stał się pierwszym materiałem, który produkowany był w przemysłowy sposób. Przez kolejne lata uczyniono ogromne postępy w procesie technologicznym obróbki drewna modyfikowanego.

Z czego zrobiona jest okleina modyfikowana?

Teoretycznie rzecz biorąc niemal każdy rodzaj drewna może być użyty jako surowiec. Dzieje się tak, ponieważ podstawowym materiałem produkcyjnym jest kłoda modyfikowanego drewna. Jest ona tworzona z drewna drzew pospolitych, szybko rosnących. Dokładny skład gatunkowy zależny jest od cen surowca na światowych rynkach.

Użycie drewna modyfikowanego

Drewno z kłody technicznej nadaje się świetnie do produkcji podłóg składanych, płyt gaśniczych, oklein meblowych, rękodzieł, drewnianej tarcicy, drzwi, schodów, elementów wyposażenia sportowego, czy nawet papeterii z dekoracyjnego forniru. Dlaczego okleina modyfikowana ma taką szeroką gamę zastosowań? Głównie dlatego, że jest ona produkowana przemysłowo. Przyspiesza to i ułatwia cały proces wytwarzania forniru, lecz nie tylko – kwadratowa kłoda drewna modyfikowanego ma długość i szerokość określoną przez uniwersalną specyfikację międzynarodowego drewna dekoracyjnego. Tak przygotowana kłoda może być z łatwością pocięta na okleinę, spiłowana na płytę czy na całe bloki drewna o różnych właściwościach.

Okleina naturalna a modyfikowana – różnice pod względem właściwości fizycznych.

Technologiczna obróbka optymalizuje strukturę drewna naturalnego, zapobiega wypaczeniom, niedoskonałościom, dlatego w porównaniu z drewnem naturalnym modyfikowany odpowiednik jest lepszy jeśli chodzi o gęstość, twardość, wytrzymałość statycznego zginania oraz wytrzymałość na samo zginanie. Jako naturalny materiał zachowuje jednak takie cechy jak ochrona przed ciepłem, właściwości izolacyjne, regulowanie wilgotności czy temperatury.

Różnice te rzutują też na wygląd. Okleina techniczna pozbawiana jest defektów naturalnego materiału. W liściach nie sposób dostrzec niedoskonałości materiałowych typu dziury wytoczone przez robaki, sęki, przebarwienia. Głębsza struktura przestrzenna i barwniki sprzyjają nasileniu barwy, przez co okleina jest bardziej żywa i bardziej ochoczo przyciąga wzrok. Dlatego możemy powiedzieć, że modyfikowane drewno pochodzi z natury, ale jest od niej doskonalsze.

Jak rozwiązano problem braku powtarzalności?

Sprawa barwy oklein jest dość kłopotliwa – kolor danego gatunku drewna zależy od takich zmiennych jak klimat czy środowisko procesu fotosyntezy. Dlatego też okleina naturalna pochodząca nawet z tego samego lasu może różnić się odcieniem i strukturą słojów. Fornir modyfikowany unika tego problemu przez technologiczne selektywne barwienie materiału i zmianę struktury włókien. Każdy liść dopasowywany jest do pierwowzoru a wysoka jakość wykonania sprawia, że całość przygotowanego materiału spełni każde wymagania. Producenci nie muszą już przerzucać paczek z okleiną szukając partii idealnej dla siebie – każdy liść z każdej palety wygląda niemalże tak samo i spełnia wszelkie normy jakościowe.

Jakie są korzyści używania tego rodzaju okleiny?

Po pierwsze, ponieważ kłody drewna technicznego tworzone są zazwyczaj z szybko rosnących i pospolitych drzew, bardzo łatwo znaleźć jest surowy materiał. Nie istnieje więc problem braku dostępności okleiny z rzadkich gatunków drzew a okleina modyfikowana jest produktem ekologicznym.

Po drugie okleina modyfikowana występuje w unormowanych wielkościach liści. Ułatwia to planowanie wykonania projektu jak i pracę z materiałem – szerokość standardowego liścia wynosi aż 64 centymetry. Dodatkowo podklejona fizelina sprawia, że fornir nabiera odporności na uszkodzenia mechaniczne zyskując na giętkości.

Czym jest fizelina?

Fizeliną nazywana jest włóknina tworzona przez łączenia włókien syntetycznych. Forma, którą wykorzystujemy, przypomina bardzo cienki, barwiony pod kolor okleiny materiał. Mimo małej gramatury jest on niezwykle wytrzymały a naklejony na fornir nadaje mu ochronnych właściwości. Liść okleiny, nawet jeśli zostanie złamany, zachowuje swój oryginalny kształt i dalej nadaje się do klejenia. Ta właściwość sprawia, że naszym materiałem oklejać można bardzo skomplikowane i różnorodne w formie powierzchnie.

Fizelina nie przeszkadza w klejeniu, jest barwiona pod kolor gatunkowy okleiny więc nie widać jej nawet przy zastosowaniu bardzo ostrych kątów. Liście naszej okleiny są nią oklejone całkowicie za darmo.

Production process

  • Preparing logs

    The tree is felled on logs

  • Cutting into leaves

    The logs prepared earlier are cut into leaves

  • Dyeing leaves

    The leaves are soaked in a special pigment in order to obtain the appropriate color

  • Gluing into a blocks

    Colored leaves are glued into blocks with a special arrangement to gain the expected pattern

  • Cutting the blocks

    The blocks are cut by specially contoured blade at a right angle in order to obtain the appropriate pattern

  • Fleece back

    Veneer is glued by fleece back dyed in the color of the veneers to improve the protective properties

  • Finished product

    Veneer is ready for use

You didn’t find the answer to your question?

Please contact us – we will be happy to answer all question and dispel any doubt.