Warning: Creating default object from empty value in /stronafirmowa/wp-content/themes/enfold/config-templatebuilder/avia-shortcodes/slideshow_layerslider/slideshow_layerslider.php on line 28
Okleina modyfikowana | Fornir naturalny i modyfikowany | Classic Veneer | Modified Veneer | Natural and modified veneer

Okleina modyfikowana

Naturalna inspiracja

Fornir modyfikowany to idealny wybór dla producentów mebli. Okleina ta jest praktyczna, wytrzymała, tania, a przy tym zachowuje szlachetność naturalnego materiału. Pozyskiwana jest z szybko rosnących drzew hodowanych na plantacjach w Afryce. Naturalne kłody są obwodowo skrawane na liście, które po usunięciu wszelkich wad i niedoskonałości poddaje się barwieniu i klejeniu w specjalne bloki. W tej formie drewno jest prasowane co nadaje mu odpowiedni wewnętrzny wzór – rysunek drewna. Następnie blok zostaje poprzecznie skrawany na pojedyncze arkusze – forniry. Powstały w ten sposób materiał jest odzwierciedleniem oklein pozyskiwanych metodą tradycyjną. W wypadku oklein modyfikowanych mamy jednak gwarancję wysokiej powtarzalności usłojenia i koloru.

Zapraszamy do głębszego zapoznania się z tym materiałem.

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czym dokładnie jest fornir modyfikowany?

Okleina modyfikowana, restrukturyzowana, techniczna – to nazwy naturalnego materiału z drewna, które dzięki nowoczesnej obróbce technologicznej spełni wymagania każdego klienta. Sama idea produkcji pochodzi z Europy lat trzydziestych. W 1965 roku Włochy i Wielka Brytania stworzyły systemy produkcji okleiny modyfikowanej, ale to we Włoszech ten rodzaj forniru stał się pierwszym materiałem, który produkowany był w przemysłowy sposób. Przez kolejne lata uczyniono ogromne postępy w procesie technologicznym obróbki drewna modyfikowanego.

Z czego zrobiona jest okleina modyfikowana?

Teoretycznie rzecz biorąc niemal każdy rodzaj drewna może być użyty jako surowiec. Dzieje się tak, ponieważ podstawowym materiałem produkcyjnym jest kłoda modyfikowanego drewna. Jest ona tworzona z drewna drzew pospolitych, szybko rosnących. Dokładny skład gatunkowy zależny jest od cen surowca na światowych rynkach.

Użycie drewna modyfikowanego

Drewno z kłody technicznej nadaje się świetnie do produkcji podłóg składanych, płyt gaśniczych, oklein meblowych, rękodzieł, drewnianej tarcicy, drzwi, schodów, elementów wyposażenia sportowego, czy nawet papeterii z dekoracyjnego forniru. Dlaczego okleina modyfikowana ma taką szeroką gamę zastosowań? Głównie dlatego, że jest ona produkowana przemysłowo. Przyspiesza to i ułatwia cały proces wytwarzania forniru, lecz nie tylko – kwadratowa kłoda drewna modyfikowanego ma długość i szerokość określoną przez uniwersalną specyfikację międzynarodowego drewna dekoracyjnego. Tak przygotowana kłoda może być z łatwością pocięta na okleinę, spiłowana na płytę czy na całe bloki drewna o różnych właściwościach.

Okleina naturalna a modyfikowana – różnice pod względem właściwości fizycznych.

Technologiczna obróbka optymalizuje strukturę drewna naturalnego, zapobiega wypaczeniom, niedoskonałościom, dlatego w porównaniu z drewnem naturalnym modyfikowany odpowiednik jest lepszy jeśli chodzi o gęstość, twardość, wytrzymałość statycznego zginania oraz wytrzymałość na samo zginanie. Jako naturalny materiał zachowuje jednak takie cechy jak ochrona przed ciepłem, właściwości izolacyjne, regulowanie wilgotności czy temperatury.

Różnice te rzutują też na wygląd. Okleina techniczna pozbawiana jest defektów naturalnego materiału. W liściach nie sposób dostrzec niedoskonałości materiałowych typu dziury wytoczone przez robaki, sęki, przebarwienia. Głębsza struktura przestrzenna i barwniki sprzyjają nasileniu barwy, przez co okleina jest bardziej żywa i bardziej ochoczo przyciąga wzrok. Dlatego możemy powiedzieć, że modyfikowane drewno pochodzi z natury, ale jest od niej doskonalsze.

Jak rozwiązano problem braku powtarzalności?

Sprawa barwy oklein jest dość kłopotliwa – kolor danego gatunku drewna zależy od takich zmiennych jak klimat czy środowisko procesu fotosyntezy. Dlatego też okleina naturalna pochodząca nawet z tego samego lasu może różnić się odcieniem i strukturą słojów. Fornir modyfikowany unika tego problemu przez technologiczne selektywne barwienie materiału i zmianę struktury włókien. Każdy liść dopasowywany jest do pierwowzoru a wysoka jakość wykonania sprawia, że całość przygotowanego materiału spełni każde wymagania. Producenci nie muszą już przerzucać paczek z okleiną szukając partii idealnej dla siebie – każdy liść z każdej palety wygląda niemalże tak samo i spełnia wszelkie normy jakościowe.

Jakie są korzyści używania tego rodzaju okleiny?

Po pierwsze, ponieważ kłody drewna technicznego tworzone są zazwyczaj z szybko rosnących i pospolitych drzew, bardzo łatwo znaleźć jest surowy materiał. Nie istnieje więc problem braku dostępności okleiny z rzadkich gatunków drzew a okleina modyfikowana jest produktem ekologicznym.

Po drugie okleina modyfikowana występuje w unormowanych wielkościach liści. Ułatwia to planowanie wykonania projektu jak i pracę z materiałem – szerokość standardowego liścia wynosi aż 64 centymetry. Dodatkowo podklejona fizelina sprawia, że fornir nabiera odporności na uszkodzenia mechaniczne zyskując na giętkości.

Czym jest fizelina?

Fizeliną nazywana jest włóknina tworzona przez łączenia włókien syntetycznych. Forma, którą wykorzystujemy, przypomina bardzo cienki, barwiony pod kolor okleiny materiał. Mimo małej gramatury jest on niezwykle wytrzymały a naklejony na fornir nadaje mu ochronnych właściwości. Liść okleiny, nawet jeśli zostanie złamany, zachowuje swój oryginalny kształt i dalej nadaje się do klejenia. Ta właściwość sprawia, że naszym materiałem oklejać można bardzo skomplikowane i różnorodne w formie powierzchnie.

Fizelina nie przeszkadza w klejeniu, jest barwiona pod kolor gatunkowy okleiny więc nie widać jej nawet przy zastosowaniu bardzo ostrych kątów. Liście naszej okleiny są nią oklejone całkowicie za darmo.

Proces produkcyjny

 • Przygotowanie kłód

  Drzewo ścinane jest na kłody

 • Skrawanie na płaty

  Przygotowane wcześniej kłody są skrawane na płaty

 • Barwienie płatów

  Płaty są namaczane w specjalnym pigmencie w celu uzyskania odpowiedniego koloru

 • Klejenie w bloki

  Kolorowe płaty są klejone w bloki w specjalnym układzie pozwalającym uzyskać oczekiwany wzór

 • Cięcie boków

  Bloki są cięte specjalnie wyprofilowanym ostrzem pod odpowiednim kątem w celu uzyskania odpowiedniego wzoru

 • Podklejanie fizeliną

  Okleina jest podklejana fizeliną  barwioną pod kolor okleiny w celu poprawienia właściwości ochronnych

 • Gotowy produkt

  Okleina jest gotowa do użycia

Nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytanie?

prosimy o kontakt – z chęcią odpowiemy rozwiejemy każdą wątpliwość